A white car is driving along one day and comes up behind a red car moving slower
ID: 2014094 • Letter: A
Question
A white car is driving along one day and comes up behind a red car moving slower. the driver honks his horn at the red car. The horn has a frequency of 1200 Hz and the speed of sound on this day is 355 m/s. Just behind the red car is a green car heading in the other direction that just passed the red car. Also, there is a faster moving blue car approaching the red and white cars.Red car--22 m/s; White car--33 m/s; Green Car-- 25 m/s; Blue Car--38 m/s
What frequency does each of the four drivers hear?
Explanation / Answer
The white car will perceive the frequency as given -- 1200HzTo find the other perceived frequencies, you can use
f'=f[vo + vd/vo - vs] when the cars are approaching one another
f'=f[vo - vd/vo - vs] when the cars are moving away from one another
1) red car
Since the Doppler effect is concerned with relative velocities, you can consider the white car moving at a relative speed of 33-22=11m/s towards the red car. You will use the first equation:
f'=1200[347/(347 - 11)]=1239.28 Hz
2) green car
Use the first equation again:
f'=1200[(347+25)/(347-33)]=1421.65 Hz
3) blue car
f'=1200[(347+38)/(347-33)]=1471.33 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.