Three particles are listed in the table. The mass and speed of each particle are
ID: 2014665 • Letter: T
Question
Three particles are listed in the table. The mass and speed of each particle are given as multiples of the variables m and v, which have the values m = 1.77 10-8 kg and v = 0.200c. The speed of light in a vacuum is c = 3.00 108 m/s. Determine the momentum for each particle according to special relativity.
Particle Mass Speed Momentum
Please provide answers
Particle Mass Speed Momentum a m v ---Select--- J/s m/s N kg · m/s J b m/2 2v ---Select--- J/s m/s J N kg · m/s c m/4 4v ---Select--- kg · m/s N m/s J J/sExplanation / Answer
As per relativity formula, momentum,
p = [m0 /(1-(v/c)2)]*v
Thus,
for particle a, pa =[m/(1-(0.2)2)]*0.2c
= 0.204mc
= 1.08324 kg.m/s
for particle b,
pb =[0.5m/(1-(0.4)2)]*0.4c
= 0.218mc
=1.15758 kg.m/s
for particle c, pc =[0.25m/(1-(0.8)2)]*0.8c
= 0.333mc
= 1.76823 kg.m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.