The gravitational potential energy acting on a rocket going into space is given
ID: 2014738 • Letter: T
Question
The gravitational potential energy acting on a rocket going into space is given by U = -G mn/r where G is the gravitational constant of the universe equal to 6.67 x 10^-11 m^3 kg^-1 s^-2, m is the mass of the rocket, M is the mass of the earth, and r is the distance from the center of the earth. A rocket can escape earth's gravity if it can reach a potential energy of U = 0. Using this information, what velocity must a rocket have to escape earth's gravity if it starts on the surface of the earth?
Explanation / Answer
potential energy U = -G Mm / r According to law of conservation of energy initial kinetic energy + inital potentail energy = potential eenrgy + final kinetic energy (1/2)mv2 - GMm /r = 0 + 0 (1/2)mv2 = GMm /r ==> v = sqrt ( 2GM/r ) GM/r2 = g = accelaration due to gravity = 9.8 m/s^2 escape velocity v = sqrt ( 2gr ) Here r = radius of the earth = 6.4 *106 m plug all values we get v = 11.2 km /sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.