A mass (M) is attached to the end of a spring of constant (k) and set into a mot
ID: 2014748 • Letter: A
Question
A mass (M) is attached to the end of a spring of constant (k) and set into a motion by pulling it a distance (+A) horizontally and then releasing it. Let's agree to start our record of time the first time the mass (M) passes through the equilibrium position.Given A = 0.1 meters, f = 0.250/s, M = 2.0 g
Determine the following:
a) Time for one complete oscillation
b) Displacement from the mass from equilibrium when time = 0.5 seconds
c) Speed of mass (M) when time = 1.5 seconds
d) Acceleration of mass (M) when time = 2.5 seconds
e) Total Energy of the System (Spring and Mass) at any time
Explanation / Answer
GIven Amplitude A = 0.1 m frequency f = 0.25 0 / s mass M = 2 g a) time for one complete oscillation T = 1 / f = 1 / 0.25 = 4 s b) Dispacement from the mass from equilibrium when t = 0.5 s x = A cos t = A cos ( 2f t ) = 0.1 cos (2*0.25* 0.5) = 0.099 m c) speed v = dx / dt = A * - sin t = - (2*0.25) ( 0.1 ) sin ( 2*0.25*0.5 ) = - 0.0021 m/s d) acceleration a = dv / dt = - 2 A cost = - (2*0.25)2 ( 0.1 ) sin ( 2*0.25*0.5 ) = -0.0033 m/s 2 e) total energy of the system is T = ( 1/2) k A 2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.