The Nobel Prize for physics was awarded to Robert Hofstadter for experimental wo
ID: 2015233 • Letter: T
Question
The Nobel Prize for physics was awarded to Robert Hofstadter for experimental work involving scattering of 20-GeV electrons from atomic nuclei.
(a) what is the de Broglie wavelength of a beam of 20-GeV electrons?
(b) how does this wavelength compare to typical size of an atomic nucleus, which is about 10-15 m? (It is impossible to examine objects with kind of beam whose wave length is much larger than object in question: the beam will diffract around the object rather than reflect from it and will thus not produce a sharp image.)
(c) Does it much matter whether the "20 GeV" here refers to the total or just the relativistic kinetic energy of the electrons?
Explanation / Answer
A beam of electrons is E = 20 GeV = 20*10^9 eV = 20*10^9 * 1.6*10^-19J = 32*10^-10 J K.E = 1/2 m v^2 32*10^-10 J = 1/2 * 9.11*10^-31 kg * v^2 speed of the electrons is v = 8.38*10^10 m/s debrogile wavelength is = h / mv = 6.625*10^-34 J s / 9.11*10^-31 kg * 8.38*10^10 m/s = 8.67*10^-15 m b) wavelength compare to typical size of an atomic nucleus, is 8.67*10^-15 m / 10^-15 m = 8.67 c) Total mass energy is 20 GeV and the relativistic mass energy is 0.511 MeV so it is not much matter to the total energyRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.