A woman is an MRI solenoid. She has forgotten to remove her bracelet which is ci
ID: 2017009 • Letter: A
Question
A woman is an MRI solenoid. She has forgotten to remove her bracelet which is circular with a radius of 6.00 cm. There is a magnetic field through the bracelet is linearly decreasing between t = 0 s and t = 4.000 s and then constant after that, as shown by the graph on the left. Note that direction of the magnetic field and the perpendicular reference direction point out the paper as shown above For flux calculations, the angle theta = (circle ) 0 degrees 90 degrees 135 degrees 270 degrees Calculate the flux of the field through the bracelet at time t = 0.000 s (0.113 Wb) Calculate the flux of the field through the bracelet at time t = 4.00 s (GRAPH SHOES FIELD AT 5.0 T)(0.565 Wb) What is the direction of the induced current in the bracelet at time t = 2.00 s? Clockwise counter - clockwise Induced current is zero. What is the magnitude to the EMF, E, induced in the loop at time t = 2.00s? (0.0141 Volts)Explanation / Answer
need more info
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.