An object of mass 2.35 kg is traveling on a horizontal surface. There is a coeff
ID: 2017335 • Letter: A
Question
An object of mass 2.35 kg is traveling on a horizontal surface. There is a coefficient of kinetic friction 0.206 between the object and the surface. The object has speed 2.49 m/s when it reaches x=0 and encounters a spring. The object compresses the spring, stops, and then recoils and travels in the opposite direction. When the object reaches x=0 on its return trip, it stops.1) Find k, the spring constant
These are the hints that are given:a) Why does the object stop? b) energy stored in a spring c) compute the compression of the spring d) putting it all together e) the value of E final f) the answer is in N/m
Explanation / Answer
According to conservation of energy, Initial : 1/2mv2 = Wf +Es here Wf = f. x (work done against friction ) here Wf = f. x (work done against friction ) = mg.x and Es = 1/2k.x2 (Energy stored in the spring) 1/2mv2 = mg.x + 0.5k.x2 -----------(1) On return, final: 1/2 k.x2 = mg.x -----------------(2) From (1) and (2) 1/2mv2 = 2 mg.x k = 2mg./x Solving between theabove 2 eqns, k * 1/2mv2 = (2mg.)2 k = (2mg.)2/0.5mv2 = 8 m(g/v)2 = 8*2.35(0.206*9.8/2.49)2 =12.35 N/m =12.35 N/mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.