The circuit in the sketch has constant resistance 6.0 . The bar slides to the ri
ID: 2017899 • Letter: T
Question
The circuit in the sketch has constant resistance 6.0 . The bar slides to the right on frictionless rails that are separated by 0.20 m. There is a uniform magnetic field B = 5.0 T directed out of the page. Electrical energy is being dissipated in the 6.0 at a rate of 24.0 W. What is the speed (v) of the bar?
*****Please provide ALL formulas/concepts used***The correct answer is 12 m/s...I have no clue on how to setup this problem, or even any formulas that could possibly help me find the speed***
Explanation / Answer
induced emf on the bar = Blv ...............(1) Here magnetic field B= 5.0 T , l = length of the bar = 0.2m power across the resistance P = 2 /R Given P = 24.0W , Resistance R = 6.0 Then = sqrt ( PR) = 12 V From equation (1) velocity of the bar v = / Bl = 12V / ( 5.0T * 0.2 m) = 12 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.