At a certain place the Earth\'s magnetic field has a magnetude B = 59 mH and is
ID: 2018912 • Letter: A
Question
At a certain place the Earth's magnetic field has a magnetude B = 59 mH and is inclined downward at an angle of 70o with respect to the horizontal. a flat circular coil of wire with a radius 13 cm has 950 turns and a total resistance of 85O. it is connected to a galvanometer with 140O resistance. If the coil is initially oriented with the plane of its coils horizontal, and the rotate 90o, calculate the total charge that passes through the galvanometer. (should sketch the graph). I need a full explanation and what the fundamental formula that use useExplanation / Answer
Induced emf E = - d/dt = - ( 2 - 1) / t = N* B * (A * cos 1 - A * cos 2) / t = N* B * * r2 * (cos 1 - cos 2) / t where is the angle between area vector (that is normal to the plane) and magnetic field. then 1 = 90 - 70 = 200, 2 = 700 given B = 59 mG, r = 0.13 m, N = 950 E = 950 * (59 * 10-3 * 10-4) * 3.14 * 0.132 * (cos 200 - cos 700) / t = 1.778 * 10-4 / t V hence induced current I = E / R = (1.778 * 10-4 / t) / (85 + 140) = 7.90 * 10-7 / t A Since charge Q = I * t = (7.90 * 10-7 / t) * t = 7.90 * 10-7 C = 0.79 C I can not upload the graph as pic tool is not working.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.