Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airplane flying at a distance of 10km from a ratio transmitter receives a sig

ID: 2019831 • Letter: A

Question

An airplane flying at a distance of 10km from a ratio transmitter receives a signal of intensity

a) Find the amplitude of the electric and magnetic components of the signal at the airplane ?

b) If the transmitter radiates uniformly over a hemisphere, what is the power of the transmitter ?

An airplane flying at a distance of 10km from a ratio transmitter receives a signal of intensity 10 ( Mu W m^2 ) a) Find the amplitude of the electric and magnetic components of the signal at the airplane ? b) If the transmitter radiates uniformly over a hemisphere, what is the power of the transmitter ?

Explanation / Answer

The distance of the air plane is 10 km                                                = 10000 m The intensity of the signal is I = 10 W/m2                                              = 10*10-6 W/m2 a) The Electric field amplitude is given by     I = (1/240)E2      E = {(240)(10*10-6 W/m2)}       =  0.087 V/m The Magnetic field amplitude is given by    B = E/c       = (0.087 V/m)/ (3*108 m/s)     = 2.9*10-10 T b) The power of the transmitter is given by    P = IA      where A is area of hemisphere     = I(2R2)        Therefore P = (10*10-6 W/m2)(2*(10000 m)2)    = 6280 W a) The Electric field amplitude is given by     I = (1/240)E2      E = {(240)(10*10-6 W/m2)}       =  0.087 V/m The Magnetic field amplitude is given by    B = E/c       = (0.087 V/m)/ (3*108 m/s)     = 2.9*10-10 T b) The power of the transmitter is given by    P = IA      where A is area of hemisphere     = I(2R2)        Therefore P = (10*10-6 W/m2)(2*(10000 m)2)    = 6280 W The Electric field amplitude is given by     I = (1/240)E2      E = {(240)(10*10-6 W/m2)}       =  0.087 V/m The Magnetic field amplitude is given by    B = E/c       = (0.087 V/m)/ (3*108 m/s)     = 2.9*10-10 T b) The power of the transmitter is given by    P = IA      where A is area of hemisphere     = I(2R2)        Therefore P = (10*10-6 W/m2)(2*(10000 m)2)    = 6280 W The Electric field amplitude is given by     I = (1/240)E2      E = {(240)(10*10-6 W/m2)}       =  0.087 V/m The Magnetic field amplitude is given by The Magnetic field amplitude is given by    B = E/c       = (0.087 V/m)/ (3*108 m/s)     = 2.9*10-10 T b) The power of the transmitter is given by    P = IA      where A is area of hemisphere     = I(2R2)        Therefore P = (10*10-6 W/m2)(2*(10000 m)2)    = 6280 W
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote