Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

<p>A Helium atom is often modeled as two positively charged protons plus two unc

ID: 2019880 • Letter: #

Question

<p>A Helium atom is often modeled as two positively charged protons plus two uncharged neutrons making up the nucleus with two negatively charged electrons in a circular orbit around it at a distance 5.29 x 10^-12m. <br />Charge of proton = charge of electron = 1.6 x 10^-19 C.</p>
<p>Mass of proton = 1.67 x 10^-27kg, Mass of electron = 9.11 x 10^-31 kg.</p>
<p>If Fe(force of attraction between prontons and electrons) = 3.29 x 10^-7 N, and is the force that causes the electons to follow a circular path about the neucleus. Find the velocity of the electrons, and the number of revolutions per second.</p>

Explanation / Answer

By the coulub's electorstatic force , Fe = K Me Mp / r2 --(1) where , Me = Mass of the electron              Mp = Mass of the proton                r be the distnce betweenthem or radious of the orbit      K is the electrostatic constant :9x109 Nm2 / C2 when , this force is used to moves the electron around the proton in circular path , a centri-petla force will actin g on it thus, Mathematically ,we have Fc = Me V2/r    --(2) from , eqn: 1 & 2 we have , Me V2/r = Fe   = 3.29 x 10^-7         V2/r = 3.29 x 10^-7 /9.11 x 10^-31               V2 = 0.3611x1024 x (5.29 x 10^-12)                V = 1.38 x106 m/s thus,  velocity of the electrons : V =  1.38 x106 m/s No. of revoluations : N = V / r                                         =  1.38 x106   /  5.29 x 10^-12                                         = 2.6 x1017 rev/s when , this force is used to moves the electron around the proton in circular path , a centri-petla force will actin g on it thus, Mathematically ,we have Fc = Me V2/r    --(2) from , eqn: 1 & 2 we have , Me V2/r = Fe   = 3.29 x 10^-7         V2/r = 3.29 x 10^-7 /9.11 x 10^-31               V2 = 0.3611x1024 x (5.29 x 10^-12)                V = 1.38 x106 m/s thus,  velocity of the electrons : V =  1.38 x106 m/s No. of revoluations : N = V / r                                         =  1.38 x106   /  5.29 x 10^-12                                         = 2.6 x1017 rev/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote