Three identical masses of 540 kg each are placed on the x axis. One mass is at x
ID: 2020040 • Letter: T
Question
Three identical masses of 540 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1=-130cm, one is at the origin, and one is at x2=320cm. What is the magnitude of net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses? Take the gravitational constant to be G=6.67x10^-11 N*m^2/kg^2. Express your answer in Newtons. Although the two masses not at the origin are identical, they are not the same distance from the origin, so there will be a nonzero net force on the mass at the origin.
Explanation / Answer
9.61 * 10^-4N net force acting on it = G(540)^2(1/130^2 - 1/320^2) since force = Gm1m2/r^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.