a. An airplane goes North with an average speed of 100m/s and the wind has an av
ID: 2020295 • Letter: A
Question
a. An airplane goes North with an average speed of 100m/s and the wind has an average velocity of 10m/s West. What is the plane's velocity relative to the ground?b. How far and in what direction will the plane travel in 2hours? (relative to the ground)
c.The planes speed when landing in still air is 20m/s. What is the speed relative to the ground if it lands with the 10m/s wind?
d. What is the planes speed (relative to the ground) if it lands against the wind?
e. Is it safer to land with or against the wind?
Explanation / Answer
a ) An airplane goes North with an average speed of v_n = 100 m/s average velocity of v_w = 10 m/s planes velocity relative to the ground is v = 100^2 +10^2 = 100.498 m/s b) distance travelled is x = v * t = 100.498 m/s * 2 ( 3600s) = 723.5 km c) the speed relative to the ground is v_g = (20.0m/s)^2 + ( 10.0 m/s)^2 = 22.3 m/s d) the planes speed if it lands against the wind v = 20.0 m/s - 10.0 m/s = 10.0 m/s e) It is safer to land aganist the wind because his speed relative to the ground is slowerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.