Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 70 kg human body typically contains 140 g of potassium. Potassium has a chemic

ID: 2020708 • Letter: A

Question

A 70 kg human body typically contains 140 g of potassium. Potassium has a chemical atomic mass of 39.1 u and has three naturally occurring isotopes. One of those isotopes, 40K (potassium), is radioactive with a half-life of 1.3 billion years and a natural abundance of 0.012 %. Each 40K (potassium) decay deposits, on average, 1.0 MeV of energy into the body.

question:
What yearly dose in Gy does the typical person receive from the decay of 40K (potassium) in the body? Express your answer using two significant figures.

Q=________Gy

Please show work. Thanks!

=============================================================================

I posted this question yesterday, somebody replied but the answer (2.28*10-5 Gy) was incorrect. Here is their explanation:

Absorbed energy A = 1.0 *106 ( 1.6*10-19 J / eV) = 1.6*10-3 J
mass of the human body m = 70 kg
Absorbed dose = energy /mass = (1.6*10-3 J ) / 70 kg = 0.0228*10-3 J/kg
Aborbed dose = 2.28*10-5 Gy

Explanation / Answer


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote