At the Aircraft Landing Dynamics Facility located at NASA\'s Langley Research Ce
ID: 2020732 • Letter: A
Question
At the Aircraft Landing Dynamics Facility located at NASA's Langley Research Center in Virginia, a water-jet nozzle propels a 46,000 kg sled from zero to 400 km/hour in 2.5 seconds. (This sled is equipped with tires that are being tested for the space shuttle program, which are then slammed into the ground to see how they hold up.) (a) Assuming a constant acceleration for the sled, what distance does it travel during the speeding-up phase? (b) What is the net work done on the sled during the time interval?I already know that a) is 139m part b is throwing some problems. I see several answers on here but I do not understand where the 440 comes from in the equation. I am pasting that work below.
(b) W=Change in kenetic energy = 0.5mv^2 - 0 = 0.5*46,000*(440 x 10^3/3600)^2 = 3.44 x 10^8 J
Explanation / Answer
400 (km / hour) = 111.1 m/s W = KE = .5mv^2 = .5(46000)(111.1^2) = 283893830 Joules Hope this helps! Rate lifesaver :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.