These are three separate questions that I am stumped at how to solve and they al
ID: 2022002 • Letter: T
Question
These are three separate questions that I am stumped at how to solve and they all have to do with Projectile Motion.Projectile Motion Height Tower
1. A rock thrown horizontally from the top of a radio tower lands 25.0 m from the base of the tower. If the speed at which the object was projected was 9.00 m/s, how high is the tower?
Projectile Motion On Unknown Planet
2. A rock thrown with an initial velocity of 36.5 m/s at an angle of 60.0 o with respect to the horizontal has a range of 960 m on a certain planet. What is the acceleration of gravity on this planet?
Projectile Motion Range
3. How far will a stone travel over level ground if it is thrown upward at an angle of 29.0 o with respect to the horizontal and with a speed of 16.0 m/s? What is the maximum range that could be achieved with the same initial speed?
Explanation / Answer
1) v0=vox=9 m/s==>range=25 m==>t=range/vox2.78 s==>t=(2*y/g)
2.782=2*y/9.8==>2.782*9.8/237.81 m height of tower
2) vo=36.5 m/s==>=60o==>range=Vo2*sin(2*60o)/g=960=Vo2*sin(2*60o)/g
g=36.52*sin(2*60o)/9601.202 m/s2=acceleration on the planet
3) vo=16 m/s==>=29o==>vox=16*cos(29o)14 m/s==>
voy=16*sin(29o)=7.76 m/s==>max ht time=voy/g=7.76/9.80.792 s
total flight time is 0.792*21.6 s==>range=vox*t=14*1.622.2 m=range at 29o
max range is =45o:Vo2*sin(2*45o)/g26.1 m range at 45o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.