Two boats set sail in the evening, with the intention of making dock the next mo
ID: 2022355 • Letter: T
Question
Two boats set sail in the evening, with the intention of making dock the next morning. Boat A travels east for 1240m, then turns north and travels 1600m, making port at the dock. Boat B sails north for 1960m, and a storm knocks out the navigation. Calculate the vector that will take Boat B to the dock, specify both direction and magnitude.
I did 1960-1600, so boat B must sail 360m south. And 1240m east.
So the magnitude is.....
Ax = 1240m, Ay = -360m
Sqrt (Ax^2+Ay^2) = 1291.2m
Then arctan (1240/360) = 73.81 degrees
So boat B must travel 1291.2m at 73.81 degrees SE to reach port. Is this correct?
Explanation / Answer
it depends how you set up your coordinate system. I don't teach your class so I can't be sure, but arctan(y/x)=angle is the way to set it up. Otherwise it looks good. (you used x/y)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.