A railroad cart with a mass of m1 = 12.4 t is at rest at the top of an h = 10.6
ID: 2024440 • Letter: A
Question
A railroad cart with a mass of m1 = 12.4 t is at rest at the top of an h = 10.6 m high hump yard hill.After it is pushed very slowly over the edge, it starts to roll down. At the bottom it hits another cart originally at rest with a mass of m2 = 19.2 t. The bumper mechanism locks the two carts together. What is the final common speed of the two carts? (Neglect losses due to rolling friction of the carts. The letter t stands for metric ton in the SI system.)
Please show all work and use sig-figures
Thank you for all your help.
Explanation / Answer
mass m1 = 12.4 ton = 12.4*103 kg mass m2 = 19.2 ton = 19.2*103 kg height of the hill h = 10.6 m .......................................................................... from law of conservation of energy, m1gh + 0 = (1/2)m1v12 hence, velocity of the first cart before the collision with second cart is v1 = 2gh ......(1) after , collision from law of conservation of momentum, m1v1+0 = (m1 + m2)V substitute the equation (1), in above equation, we get m1(2gh) = (m1 + m2)V therefore, common speed of the two carts is V = m1(2gh) / (m1 + m2) ...... (2) substitute the given data in equation(2), we get V = (12.4*103 kg)[(2)(9.8 m/s2)(10.6 m)] / (12.4*103 kg + 19.2*103 kg) = 5.65 m/s hence, velocity of the first cart before the collision with second cart is v1 = 2gh ......(1) after , collision from law of conservation of momentum, m1v1+0 = (m1 + m2)V substitute the equation (1), in above equation, we get m1(2gh) = (m1 + m2)V therefore, common speed of the two carts is V = m1(2gh) / (m1 + m2) ...... (2) substitute the given data in equation(2), we get V = (12.4*103 kg)[(2)(9.8 m/s2)(10.6 m)] / (12.4*103 kg + 19.2*103 kg) = 5.65 m/s from law of conservation of momentum, m1v1+0 = (m1 + m2)V substitute the equation (1), in above equation, we get m1(2gh) = (m1 + m2)V therefore, common speed of the two carts is V = m1(2gh) / (m1 + m2) ...... (2) substitute the given data in equation(2), we get V = (12.4*103 kg)[(2)(9.8 m/s2)(10.6 m)] / (12.4*103 kg + 19.2*103 kg) = 5.65 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.