A 2 kg block slides down an inclined plane with a coefficient of friction, µk =
ID: 2024642 • Letter: A
Question
A 2 kg block slides down an inclined plane with a coefficient of friction, µk = 0.25. The block is initially at rest at a point 1.25 meters from the bottom of the plane. The plane is inclined at an angle of 18 degrees from the horizontal.
g) Find the speed of the block as it reaches the bottom of the plane if there is friction and if there is no friction. Compare the results. Does this make sense for this problem?
h) Does your result for the acceleration in either case depend on the mass of the block?
i) Find the time it takes for the block to reach the end of the plane for the two cases, friction and no friction. Compare the results. Does it make sense for this problem?
Explanation / Answer
a) mgSin = 2*9.8*Sin(18) = 6.05 N
b) mgCos = 2*9.8*Cos(18) = 18.64 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.