Assuming that the axle of the yo-yo has a radius of 0.3 m, find the velocity of
ID: 2024876 • Letter: A
Question
Assuming that the axle of the yo-yo has a radius of 0.3 m, find the velocity of descent at the end of the fall. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2.
Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
T x 0.1 = I x alpha
T x 0.1 = m x 1.2^2 /2 x (a / 1.2)
T = 6ma /....(i)
mg - T = ma ...(ii)
so , mg - 6ma = ma
a = g/7 = 1.401 m/s2
v^2 = 2ah
v = sqrt(2 x 1.401 x 51) = 11.96 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.