Tennis balls are tested by being dropped from a height of 2.5 m onto a concrete
ID: 2025320 • Letter: T
Question
Tennis balls are tested by being dropped from a height of 2.5 m onto a concrete floor. The 57 g ball hits the ground, compresses, then rebounds. A ball will be accepted for play if it rebounds to a height of about 1.4 m; it will be rejected if the bounce height is much more or much less than this.Suppose a ball is dropped from 2.5 m and rebounds to 1.4 m. How fast is the ball moving just before it hits the floor?
What is the ball's speed just after leaving the floor?
What happens to the "lost" energy? The "lost" energy is transformed into?
If the time of the collision with the floor is 5.9 ms, what is the average force on the ball during the impact?
Explanation / Answer
speed before = 2gh = (2*9.8*2.5) = 7 m/s
speed after = 2gh = (2*9.8*1.4) = 5.2383 m/s
lost energy is transformed into majorly heat and may also be used in compressing the ball during rebounding
avg force = change in momentum/time = m(5.2383-(-7)) /0.0059 = 118.23 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.