1. an astronau applies a force of 500 N to an asteroid, and it accelerates at 7.
ID: 2025380 • Letter: 1
Question
1. an astronau applies a force of 500 N to an asteroid, and it accelerates at 7.00 m/s^2. what is the asteroid's mass?
2. The acceleration due to gravit on the Moon's surface is one-sixth that on Earth. An astronaut's life spport backpack weighs 300 lb on Earth. What does it weigh on the Moon?
3.a 2000 kg sailboat experiences an eastward force of 3000 N by the ocean tide and a wind force against its sails with magnitude of 6000 N directd toward the northweswest (45 degrees N of W). What is the direction of the resultant acceleration?
4. Rita accelerates a 0.40-kg ball from rest to 9.0 m/s during the 0.15 s in which her foot is in contact with the balll What average force does she apply to the ball during he kick?
5. A barefoot field - goal kicker imparts a speed of 30 m/s to a football at rest. if the football has a mass of 0.50 kg and time of contack with the football is 0.025 s, what is the force exested on te foot?
Explanation / Answer
1)m=f/a m=500/7 m=71kg 2)w=m*g 300=m*9.8 30.6122449=m w=m*g(1/6) w=30.6122449*9.8(1/6) w=50
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.