A person of mass 75 kg stands at the center of a rotating merry-go-round platfor
ID: 2026011 • Letter: A
Question
A person of mass 75 kg stands at the center of a rotating merry-go-round platform of radius 2.6 m and moment of inertia 1400 kg·m2. The platform rotates without friction with angular velocity 2.5 rad/s. The person walks radially to the edge of the platform.(a) Calculate the angular velocity when the person reaches the edge.
1.8 rad/s
(b) Calculate the rotational kinetic energy of the system of platform plus person before and after the person's walk.
____ J (before)
____ J (after)
Part a is right. Please help solve b and show the work.
Explanation / Answer
since there is no external torque acting on the system,ngular momentum is conserved
initial angular momentum(Li)=final angular momentum(Lf)
Li=I1 =1400*(2.5) + angular momentum of man = 3500
angular momentum of man is zero since his moment of inertia is zero when he is at the centre of the merry go round Iman= mass* (distance of the man from axis)2
Iman=0 since distance of man from the centre =0
Lf= I2 + Iman = 14002 + 75 (2.6)2 2
Li=Lf gives 3500 = (1400+ 507)2
2 = 1.835 rad/sec
rotational kinetic energy before = 1/2I2 = 1/2 (1400)2.52 = 4375J
after = 1/2 I22 = 1/2(Imerry + I man)22 = .5(1400+ 75(2.6)^)1.83^2=3193.176J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.