A gas is originally contained within a container of volume 100 m 3 and is held a
ID: 2026836 • Letter: A
Question
A gas is originally contained within a container of volume 100 m3 and is held at a pressure of 1 atmospheres and temperature of 150 C. Due to equipment failure, the temperature rises to 660 C, but safety systems do not allow the pressure to exceed 1.1 atmospheres. During the repair it is noticed that the safety systems have vented gas into the air to maintain the pressure at a safe level.
a) How many moles of gas were originally contained?
b) How much gas has been lost into the atmosphere during this process?
Can you explain your answer? Thanks
Explanation / Answer
A.) n=PV/RT R=8.31J/mol K P=1.013X10^5 (1 ATM) V=100m^3 T=288K (15C) Therefore: n=(1.013X10^5)(100m^3) / (8.31 J/mol K)(288K) n=4232 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.