To examine a particular blood sample in biology lab, a student uses a compound m
ID: 2026894 • Letter: T
Question
To examine a particular blood sample in biology lab, a student uses a compound microscope set to have a magnification of -4505. The objective and eyepiece are both attached to a tube which is 16.5 cm in length and the eyepiece has a focal length of 2.63 cm. The near point of the person using the microscope is 24.5 and you can assume she can view the image produced with a fully relaxed eye.a) What is the focal length of the objective?
b)What is the distance between the blood sample and the objective lens?
For A I did: -4505= (16.5x24.5)/(2.63 x X) and solved for x which was .0341 cm, but said that was wrong. Pls help. Thanks.
Explanation / Answer
Given Data: Overall magnification, M = -4505 Length of the tube, l = 16.5 cm Focal length of eyepiece, fe = 2.63 cm Near point distance, N = 24.5 cm Solution: a) Focal length of the objective is calculated using the relation M = - N l / fo fe - 4505 = - (24.5 cm) (16.5 cm) /fo (2.63 cm) fo = 0.034 cm ------------------------------------------------------------------------------ b) Image distance from the objective is calculated as di = l - fe = 16.5 cm - 2.63 cm = 13.87 cm The object distance for the objective lens is calculated using the thin lens equation 1/d0 + 1/ di = 1/ fo 1/d0 = 1/ (0.034 cm) - 1/ (13.87 cm) d0 = 0.034 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.