This is a 3-part question, I\'ve already found parts a and b, just need help wit
ID: 2027442 • Letter: T
Question
This is a 3-part question, I've already found parts a and b, just need help with part c.A cylinder contains 3 moles of helium gas at a temperature of 300 K.
Molar heat capacity for helium at constant volume= 2.98 Cal/Mol*K
Molar heat capacity for helium at constant pressure= 4.97 Cal/Mol*K
1 Cal = 4.186 Joules
a) how much heat must be transferred to the gas to increase its temperature to 500 K if the gas is heated at a constant volume? ANSWER: 7484.568 J of heat
b) how much heat must be transferred to the gas at constant pressure to raise the temperature to 500 K? ANSWER: 12482.652 J of heat
c) what is the work done by the gas in the process???
Explanation / Answer
in process a) work done by the gas is zero since there is no change in volume of the gas
in process b) we know tht Q +W(in) -W(out) =U
U=ncT =3(2.98)(200)*4.186=7484.568 J
Q=12482.652 W(in)=0 since no work is done on the system
hence work (out) =12482.652-7484.568 = 4998.084 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.