Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.10 A
ID: 2028110 • Letter: T
Question
Two coplanar and concentric circular loops of wire carry currents of I1 = 6.10 A and I2 = 2.70 A in opposite directions as in the figure below.
a) If r1 = 12.0 cm and r2 = 8.50 cm, what is the magnitude of the net magnetic field at the center of the two loops?
=____________ µT
(b) If r1 = 12.0 cm and r2 = 8.50 cm, what is the direction of the net magnetic field at the center of the two loops?
(c) Let r1 remain fixed at 12.0 cm and let r2 be a variable. Determine the value of r2 such that the net field at the center of the loop is zero.
r2 = _______________ cm
Please help, Thank You
Explanation / Answer
magnetic field at the centre due to a loop =i/2r where r is the radius of the circluar loop
a)magnetic field due to inner wire = (I2)/2r2 upwards
magnetic field due to outer wire= (I1)/2r1 downwards
hence net magnetic field = (I1)/(2r1)- (I2)/2(r2)
=/2 * ( 6.1/.12 - 2.7/.085) = 1.19 * 10^(-5) =11.9 micro tesla
since the value came out to be positive ,its direction is outside the plane of paper
b)magnetic field =/2 * ( 6.1/.12 - 2.7/.085)
outside the plane of paper
curl the fingers in the direction of current then the direction of thummb gives the direction of magnetic field.
c) (I1)/(2r1)- (I2)/2(r2)=0
hence r2=(I2)(r1)/(I1) = 2.7(12)/6.1 =5.31 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.