Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and
ID: 2028306 • Letter: T
Question
Three students converge on the last textbook in the store. All three grab it and begin to pull in the directions shown in the above figure. Student A exerts a force of 22.72 N, student B pulls with a force of 9.06 N, and student C pulls with a force of 28.43 N at an angle (theta)=79.4 degrees above the -x axis.
Considering these three forces (ignore the force of gravity on the book), (Note: The figure is not drawn to scale.)
1. What is the magnitude of the net force on the book? Give the angle of the resultant force with respect to the +x-axis. Assume the counter-clockwise direction to be positive and the clockwise direction to be negative.
2. Give the angle of the resultant force with respect to the +x-axis. Assume the counter-clockwise direction to be positive and the clockwise direction to be negative.
Explanation / Answer
break into vector x, y components
A = 22.72 i
B = -9.06 j
C = -28.43cos79.4 i + 28.43sin79.4 j
C = -5.23 i + 27.94 j
R = A + B + C
R = (22.72 - 5.23) i + (-9.06 + 27.94) j
R = 17.49 i + 18.88 j
|R| = (17.492 + 18.882)
|R| = 662.35
|R| = 25.74 N
tan = 18.88 / 17.49
= 47.19o above the positive x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.