A circular loop of radius 10 cm and three long straight wires carry currents of
ID: 2028537 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 10 cm and three long straight wires carry currents of I1 = 60 A, I2 = 20 A, I3 = 10 A, and I4 = 10 A, respectively, as shown. Each straight wire is 20 cm from the center of the loop. In Figure 28.1, the y-component of the resultant magnetic field at the center of the loop is closest to: +15 mu T -20 mu T +20 mu T -17mu T -15 mu T A long straight wire on the z-axis carries a current of 6.0 A in the positive direction. A circular loop in the x-y plane, of radius 10 cm, carries a 1.0 A current, as shown. Point P. at the center of the loop, is 25 cm from the z-axis. In Figure 28.6d, an electron is projected from P with a velocity of 4.0 Times l06 m/s in the negative x-direction. The y-component of the force on the electron is closest to: +4.0 Times 10-18 N -4.0 Times 10-18 N zero +2.0 Times 10-18 N -2.0 Times 10-18 NExplanation / Answer
Neither the circular loop nor I2 have any y-component of B at all, so ignore them.
The two wires that matter are I3 and I4. B = 0I/2r and notice that for I4, r = 0.2 m and for I3 r = 0.2/2 m.
B = (0/2)(-10/0.2 - 10/0.22)
= (-10/.2)(0/2)(1 + 1/2)
= (-50)(2 * 10-7)(1.707107) = -1.71 * 10-5 T where I've left all the other units out but they add up correctly
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.