Note: Be careful to avoid roundoff errors in this problem. Gigantic pinball mach
ID: 2028766 • Letter: N
Question
Note: Be careful to avoid roundoff errors in this problem.Gigantic pinball machine:
A pinball (solid sphere of mass=0.1 kg, outer radius=0.2 m) is cocked back 0.7 m on a spring (k= 50 N/m), and fired onto the pinball machine surface, which is tilted.
a.) How much energy is stored in the spring initially?
12.25 J
b.) Find the maximum height the pinball rolls to (above its initial location.)
12.5m
c.) When the pinball is 2.5 m above its initial location (on the way up), find its linear and angular speeds.
? m/s
?rad/s
Explanation / Answer
Given Data Mass of the sphere, m = 0.1 kg Radius of the sphere, r = 0.2 m Spring compression, x = 0.7 m The ball is at a height of , h = 2.5 m Moment of inertia of solid sphere, I = 2/5 m r2 Solution: By law of conservation of energy m g h = 1/2 mv2 + 1/2 I2 m gh = 1/2 mv2 + 1/2 (2/5 m r2) (v/r)2 m gh = 7 /10 m v2 (9.8 m/s2 ) (2.5 m) = 7 / 10 v2 v = 5.92 m/s is the linear speed -------------------------------------------------------------------------------- Angular speed , = v /r = (5.92 m/s) / 0.2 m = 29.6 rad/s m gh = 7 /10 m v2 (9.8 m/s2 ) (2.5 m) = 7 / 10 v2 v = 5.92 m/s is the linear speed -------------------------------------------------------------------------------- Angular speed , = v /r = (5.92 m/s) / 0.2 m = 29.6 rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.