A skydiver of mass 80.0 kg jumps from a slow-moving aircraft and reaches a termi
ID: 2029098 • Letter: A
Question
A skydiver of mass 80.0 kg jumps from a slow-moving aircraft and reaches a terminal speed of 50.0 m/s. (a) What is her acceleration when her speed is 30.0 m/s? What is the drag force on the skydiver when her speed is (b) 50.0 m/s and (c) 30.0 m/s?
Am I on the right track?? Please help me with the details.
So if at terminal velocity the skydiver is no longer accelerating the equation of forces used should be:
mg = bv (b being a constant)
I am also not quite sure if I should use 9.8 m/s2 or if it is ok to round and use 10m/s2 for physics.
Given: m = 80 kg, vt = 50 m/s.
(a) What is the acceleration of the skydiver, when her speed is 30 m/s?
(b) What is the drag force on the diver when her speed is 50 m/s?
(c) What is the drag force on the diver when her speed is 30 m/s?
a) Using we can find DA. DA = 2mg/vt2 = 0.6272 kg/m.
Therefore a = dv/dt = 9.8 m/s2 - (0.6272/(160 m))v2.
When v = 30 m/s, a = 6.272 m/s2.
b).When v = vt = 50 m/s, the drag force is equal in magnitude to mg = 784 N.
c.) When v = 30 m/s, the total force is equal in magnitude to
ma = (80 kg)(6.272 m/s2) = 502 N. The magnitude of the drag force is mg - ma = 282 N.
Explanation / Answer
yeah!! exactly that is how its done. after a maximum velocity the acceleration stops due to high drag force. and in most of the problems g is taken to be 10m/sec2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.