16) If a projectil about e is fired straight up at a speed of 10 m/s, the time i
ID: 2029574 • Letter: 1
Question
16) If a projectil about e is fired straight up at a speed of 10 m/s, the time it takes to reach the top A) 2 seconds. C) 10 seconds. B) 1 second. D) not enough information to estimate 17) In each second of fall, the distance a freely falling object will tall is 1T A) about 10 m. B) about 5 m. C) increasing. D) the same, but not 5 m or 10 m. E) none of these 15) second. One second later 18) At one instant an object in free fall is moving downward at 50 meters per its speed should be about E) 55 m/s D) 100 m/s. A) 50 m/s. B) 25 m/s. C) 60 m/s. 19) 19) An airplane that flies at 100 km/h in a 100-km/h crosswind has a ground speed of B) 141 km/h D) 100 km/h C) 200 km/h A) 0 km/h C) 70 km/h 20) An 80-km/h airplane flying against a 10 km/h head wind has a ground speed of B) 80 km/h A) 90 km/h D) none of theseExplanation / Answer
Only one question can be posted as per chegg guidelines
16.
From
Y=Yo+Voyt -(1/2)gt2
0 =0+10t -(1/2)*10t2
10 =5t
t=2 s
17.
Increasing
18.
From
V=Vo+at =50+10*1
V=60 m/s
19.
V=sqrt[1002+1002]=141 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.