A patient is having a magnetic resonance imaging scan (an MRI) and has neglected
ID: 2029626 • Letter: A
Question
A patient is having a magnetic resonance imaging scan (an MRI) and has neglected to remove a circular, metallic bracelet. The resistance of the bracelet is 0.0119 . The magnetic field within the MRI's solenoid is perpendicular to the opening of his bracelet. While taking the scan, the magnetic field decreases from 1.14 T to 0.47 T in 1.50 seconds. If the magnitude of the average induced current in the bracelet during this time interval is 0.2236 A, what is the area of the opening of the circular bracelet?
Explanation / Answer
Induced emf is given by
E=IR =0.2236*0.0119 =2.66*10-3 V
Since E=-AdB/dt
2.66*10-3=-A *(0.47-1.14)/1.5
A=5.957*10-3 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.