How much work is needed to lift a 5.00 kg backpack to a shelf 1.0 m above the fl
ID: 2029649 • Letter: H
Question
How much work is needed to lift a 5.00 kg backpack to a shelf 1.0 m above the floor? A cheerleader lifts his 50.0 kg partner straight up off the ground a distance of 1.00 m before releasing her. She does a somersault and is caught at the point of release. He then returns her to her starting position. (a) What is her displacement for this maneuver? (b) How much work has he done? (c) If they do this stunt 10 times, what is the total amount of work that he has done? e tolal anount ol enesgy emains consta.ust ed sisem.It cant ce created State the Law of Conservation of EnergyExplanation / Answer
here,
1)
mass , m = 5 kg
height , h = 1 m
the work required , W = change in potentail energy
W = m * g * h
W = 5 * 9.81 * 1 J
W = 49 J
the work required is 49 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.