Question 9 of 16 Incorrect X Mapa e Sapling Learning macmillan learning Starting
ID: 2030655 • Letter: Q
Question
Question 9 of 16 Incorrect X Mapa e Sapling Learning macmillan learning Starting at the point (4.57 m, 0 m) on the X-y plane, a physics student runs around the origin counterclockwise, with a constant radius and at a constant speed of 2.13 m/s. Find the student's angular speed. Number 0.466 rad/ s The student maintains this speed for 11.5 s. What are the x and y coordinates of the student's position then? Number 2.03 Number - 4.09 Incorrect O Previous @ Give Up & View Solution Try Again 0 Next > ExplanationExplanation / Answer
Given
p(4.57,0) ; v = 2.13 m/s
we know that
v = rw
w = v/R = 2.13/4.57 = 0.466 rad/s
Hence, w = 0.466 rad/s
We know that
theta = w t
theta = 0.466 x 11.5 = 5.359 rad
theta = 5.359 rad = 307.1 deg
at this angle, his position vector will be:
r = 4.57 cos307.1 i + 4.57 sin307.1 j
r = 2.757 i - 3.645 j
Hence, x = 2.787 m ; y = -3.645 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.