Your answer is partially correct. Try again. A slab of copper of thickness b 1.9
ID: 2030799 • Letter: Y
Question
Your answer is partially correct. Try again. A slab of copper of thickness b 1.90 mm is thrust into a parallel-plate capacitor of plate area A 1.60 cm2 and plate separation d-5.00 mm, as shown in the figure; the slab is exactly halfway etween the plates. (a) what is the capacitance after the slab is introduced? (b) If a potential difference A = 65.0 V is maintained between the plates, what is the ratio of the stored energy before to hat after the slab is inserted? (c) How much work is done on the slab as it is inserted? (d) Is the slab sucked in or must it be pushed in? Units F (a) Number T 4.567e-13 (b) NumberTo.62 (c) Number TT5.6411e-12 (d) pushed in UnitsExplanation / Answer
According to the concept of the electric potential and capacitance
Work done W=1/2cv^2
Given that
Thickness b=1.9mm
Distance between the plates d=5mm
Potential difference between the plates after the slab placed V=65 v
Capacitance after slab placed C=4.567*10^-13F
Now we find the work done on the slab
Work done w=1/2*4.567*10^-13*65^2
=9.65*10^-10 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.