Lo-2.000 m Lo AL Young\'s modulus (x 1010 N/m2) 20 AL 10 15 20 25 30 354045 50 F
ID: 2030803 • Letter: L
Question
Lo-2.000 m Lo AL Young's modulus (x 1010 N/m2) 20 AL 10 15 20 25 30 354045 50 Force (x 105 N) 20 05 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 reset Display in a New Window Explore A long steel bar of length Lo-2.000 m is clamped at one end and is being stretched by applying a force F Find what cross-sectional area the bar should have for it to stretch a distance of = 0.0063 m when the magnitude of the applied force is F 3.00 x 10 N Conceptualize The steel bar is being subjected to stress by being pulled. It therefore suffers a strain in the form of a slight increase in length determined by Young's modulus and by the applied force. Categorize The problem involves calculating the strain produced by an applied stress, and is a problem in the elastic properties of solids. AnalyzeExplanation / Answer
2)
V = lwh
V = 4.20 cm x 14 cm x 22 cm
V = 0.0012936 m^3
density = mass / volume
m = p x V
m = 19.3 x 10^3 kg/m^3 x 0.0012936 m^3
m = 24.966 kg
3)
P = F/A
Since there are four tires:
P = F/(4*A)
F = 4*A*P
F = 4 x 0.023 m^2 x 2.2 x 10^5 pa
F = 20240 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.