Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he

ID: 2030877 • Letter: T

Question

Tom has built a large slingshot, but it is not working quite right. He thinks he can model the slingshot like Map ideal spring, with a spring constant of 55.0 N/m. When he pulls the slingshot back 0.445 m from a non- ed position, it just doesn't launch its payload as far as he wants. His physics professor "helps telling him to aim for an elastic potential energy of 12.0 Joules. Tom decides he just needs elastic bands with a higher spring constant. By what factor does Tom need to increase the spring constant to hit his potential energy goal? During a followup conversation, Tom's physics professor suggests that he should leave the slingshot alone and try pulling the slingshot back further without changing the spring constant. How many times further than before must Tom pull the slingshot back to hit the potential energy goal with the original spring constant? In which of the two scenarios does Tom have to pull harder? O D O Increased Spring Constant increased Pullback Distance They Are Equal

Explanation / Answer

Given,

k = 55 N/m ; d = 0.445 m ; E = 12 J ;

We know that

PE(spring) = 1/2 k x^2

1/2 k' x^2 = 12

k' = 12 x 2/0.445^2= 121.2 N/m

factor = k'/k = 121.2/55 = 2.204

Hence,Increase by a factor of 2.204

1/2 k x^2 = 12

x = sqrt (2 x 12/k) = sqrt (24/55) = 0.661 m

factor = 0.661/0.445 = 1.485

Increase by a factor of 1.485

Tom have to pull harder with

Increased spring constant

because, F = k x

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote