5. Stress of 270 MPa with E = 70 GPa. If the part is 150 mm long, what is the in
ID: 2030965 • Letter: 5
Question
5. Stress of 270 MPa with E = 70 GPa. If the part is 150 mm long, what is the increase in
length?
Hint, 150mm = 0.15m and E x stress = strain, and strain = change in length/original
length.
(up to 10 points)
6. Five rivets have a radius of 5 mm each. If the total shear load is 3000 N and shear
strength is 250 MPa, will they fail?
Hint, 5 mm = 0.005 m, cross sectional area of a rivet is x r^2
(up to 10 points)
7. Find an estimate of an engine weight used on a typical aircraft of your choosing. What
will the bending moment be if the engine is 3 m from the fuselage?
(up to 20 points).
8. What happens to the bending moment beyond the first engine in the question above?
Hint, you need a force to create a bending moment.
(up to 10 points)
Explanation / Answer
5.
we know that
E*strain = stress
strain = change in length/original length
E*dL/L = S
Using given values:
dL = S*L/E
dL = 270*10^6*150*10^-3/(70*10^9)
dL = 0.58*10^-3 m
dL = 0.58 mm = increase in length
Please Upvote. Let me know if you have any doubts.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.