3. Im The 25,000 kg boxcar on the left is moving at 4.00 m/s to the right. The 3
ID: 2031290 • Letter: 3
Question
3. Im The 25,000 kg boxcar on the left is moving at 4.00 m/s to the right. The 30,000 kg boxcar on the right is moving at 7.00 m/s to the left. They collide and stick together. A) B) C) Find the kinetic energy of the boxcar on the right before and after the collision. D) What new mass(es), if any, for the boxcar on the right would result in it having a speed of What is the velocity of the boxcars after the collision? Find the kinetic energy of the boxcar on the left before and after the collision. 1.50 m/s after the the collision?Explanation / Answer
Part A.
In this type of collision:
using moment conservation
Pi = Pf
m1v1 + m2v2 = M*V
where M = m1 + m2
V = (m1v1 + m2v2)/(m1 + m2)
v1 = +4 m/sec
v2 = -7 m/sec
V = (25000*4 - 30000*7)/(55000) = -2 m/sec
Velocity after collision = 2 m/sec towards left.
Part B
Initial KE of boxcar on left
KE1i = 0.5*m1*v1^2 = 0.5*25000*4^2 = 200000 J
Final KE of boxcar on left
KE1f = 0.5*m1*V^2 = 0.5*25000*(-2)^2 = 50000 J
Part C
Initial KE of boxcar on right
KE2i = 0.5*m2*v2^2 = 0.5*30000*(-7)^2 = 735000 J
Final KE of boxcar on right
KE2f = 0.5*m2*V^2 = 0.5*30000*(-2)^2 = 60000 J
Part D
Incomplete information.
It would depend on whether the direction of speed of boxcar on the right is in left or right.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.