A spherical bowling ball with mass m 3.7 kg and radius R-0.103 m is thrown down
ID: 2031543 • Letter: A
Question
A spherical bowling ball with mass m 3.7 kg and radius R-0.103 m is thrown down the lane with an initial speed of v 8.9 m/s. The coefficient of kinetic friction between the sliding ball and the ground is H 0.31. Once the ball begins to roll without slipping it moves with a constant velocity down the lane 1) What is the magnitude of the angular acceleration of the bowling ball as it slides down the lane? rad/s submit Halp 2) What is magnitude of the linear acceleration of the bowling ball as it slides down the lane? m/s Submit Help 3) How long does it take the bowling ball to begin rolling without slipping? Submit Help 4) How far does the bowling ball slide before it begins to roll without slipping? M Submit Help 5) What is the magnitude of the final velocity? m/s Submit Help 6) After the bowling ball begins to roll without slipping, compare the rotational and translational kinetic energy of the bowling ball: KErot KEtran KErot KEtran KErot> KEtran .bmit Survey Question) )Below is some space to write notes on this problem .bmitExplanation / Answer
2) a = µg = 0.31 * 9.8m/s² = 3.038 m/s²
1) ? = a / r =3.038m/s² / 0.1m = 25 rad/s²
3) It begins rolling when ? = v / r.
? = ?*t = 29.5rad/s² * t
and v = Vo - a*t = 8.9m/s - 2.744m/s²*t
Then
25rad/s² * t = (8.9m/s -3.038m/s²*t) / 0.103m
t = 1.93 s
4) s = Vo*t - ½at² = (8.9*1.932 - ½*2.744*(1.932)²) m = ?12.075 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.