Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 2031622 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 11.4 m/s . Olaf's mass is 67.1 kg.
1) If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward?
2) If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 7.60 m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
t RExplanation / Answer
1)The problrm can be solved using conservation of momentum
initial momentum of system=0.4*11.4=4.56 kg-m/s
Final mass of system=67.1+0.4=67.5 kg
speed of Olaf and ball = 4.56/67.5=0.067 m/s
2)Initial momentum of system=0.4*11.4=4.56 kg-m/s
final momentum of ball=0.4*-7.6=-3.04 kg-m/s
let final momentum of Olaf be p
4.56=p-3.04
p=7.6 kg-m/s
velocity of Olaf = 7.6/67.1=0.113 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.