Starting from rest at t =0sec, a tire on a mountain bike has a constant angular
ID: 2031758 • Letter: S
Question
Starting from rest at t=0sec, a tire on a mountain bike has a constant angular acceleration. When t= 5 sec, the angular velocity of the wheel is 7.3 rad/sec. The angular acceleration continues until t= 19 sec, after which the angular velocity remains constant. The tire has a radius of 22cm.
1) What is the angular acceleration at t= 19 sec?
? = rad/sec2
2) What is angular velocity at t= 19 sec?
? = rad/sec
3) What is the total angular displacement of the tire from t=0sec to t=19 sec?
? = rad
4) What would be the total displacement of a small stone stuck in the tread of the tire as it goes around from t=0sec tot=19 sec?
?s = m
5) What would be the linear displacement of the tire's axle as it moves forward from t=0sec to t=19 sec?
?x =
Explanation / Answer
1)alpha = w/t
alpha = 7.3/5 = 1.46 rad/s^2
alpha = 1.46 rad/s^2
2)w = w0 + alpha t
w = 1.46 x 19 = 27.74 rad/s
w = 27.74 rad/s
3)theta = wt + 1/2 alpha t^2
theta = 0 + 0.5 x 1.46 x 19^2 = 263.53 rad4
theta = 263.53 rad
4)s = 263.53/3.14 = 83.93 m
s = 83.93 m
5)x = s/2 pi r = 83.93/2 x 3.14 x 0.22 = 60.75 m
x = 60.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.