a. kg S. c. 0.416 m/s. d. zero. Example 79 I traveling with an initial momentum
ID: 2031858 • Letter: A
Question
a. kg S. c. 0.416 m/s. d. zero. Example 79 I traveling with an initial momentum of 2.4 kg m/s bounces off a wall and comes back in the opposite momentum of-2.4 kg m/s. What impulse would be required to produce this change? Round direction with a the final answer to one decimal place. Answer: -4.8 Ns 4. Conservation of Momentum during collision or explosion: Example 7.10: second skater with a mass of 32 kg. Both skaters are with a mass of 73 kg pushes offagainst a second skater with a mass of 32 kg. Both skaters are initially at rest. If the larger skater moves off with a speed of 3 m/s in the positive direction, what is the corresponding speed of the smaller skater? Round the final answer to one decimal place. Answer: 6.8 m/s Chapter 8 Rotational Motion of Solid ObjectsExplanation / Answer
7.9)
from the relation
impulse = change in momentum
I = pf-pi
given pf = -2.4 kgm/s
pi = 2.4 kgm/s
I = -2.4-2.4 = -4.8 kg m/s
7.10) from the conservation of momentum
initial momentum = final momentum
m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2
0+0 = 73*3-32*v2
v2 = 73*3/32 = 6.8 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.