4. 0/2 points I Previous Answers SerPSET9 28 P.003 An automobile battery has an
ID: 2032416 • Letter: 4
Question
4. 0/2 points I Previous Answers SerPSET9 28 P.003 An automobile battery has an emf of 12.6 V and an internal resistance of 0.0640 ?. The headlights together have an equivalent resistance of 5.60 ? (assumed constant). (a) What is the potential difference across the headlight bulbs when they are the only load on the battery? (Enter your answer to at least two decimal places.) 2.5 (b) What is the potential difference across the headlight bulbs when the starter motor is operated, with 35.0 A of current in the motor? (Enter your answer to at least two decimal places.) Need Help?ReadItWatchExplanation / Answer
a] Potential difference across headlight bulb V = iR = E/(r+R) *R = 12.6*0.0640/(0.0640+5.6) = 0.142 V
b] Potential difference = iR = 35*5.6 = 196 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.