Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A star that is 15 light years away goes supernova (explodes). The star and earth

ID: 2032450 • Letter: A

Question

A star that is 15 light years away goes supernova (explodes). The star and earth are approximately at rest relative to one another. It takes light from the explosion 15 years to travel to earth. The supernova is observed on earth in 2016. In the reference frame of the earth, the star goes supernova Select one: a. in 2016 O b. in 2001 ? c.at a time between 2001 and 2016 A truck is traveling at 60 mph relative to the road. A police car is traveling toward the truck. A radar gun in the police car reports the speed of the truck 115 mph. The truck is really traveling at Select one: a. 60 mph b. 115 mph c. 55 mph d. this is not an appropriate question in physics Light is coming toward you from two light-years away, it you don't do anything, the light will get to you in 2 years. What should you do to make the light get to you in less than two years in your reference frame?

Explanation / Answer

(a) 2001

It exploded 15 years before which is the time for the light to reach earth

(b) relative speed = 115 mph = Vtruck - Vcar (Vcar = -60 mph)

Vtruck = 115 + Vcar = 115- 60 mph = 55 mph

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote