Question Consider a block of massm 25 kg being pulled by a force Fp-80.0N, exert
ID: 2032460 • Letter: Q
Question
Question Consider a block of massm 25 kg being pulled by a force Fp-80.0N, exerted horizontally such that the mass moves on a horizontal surface with coefficient of kinetic friction0.30 1. Determine the work done by the gravitational force acting on the block, while it has 2. Determine the work done by the nomal force acting on the block, while it has moved a 3. Detemine the work done by the force of friction acting on the block, while it has moved 4. Determine the work done by the force of pull ul acting on the block, while it has moved 5. Using work-energy theorem determine the final velocity of the block after the mass has Assume that the mass starts from rest. moved a horizontal distance d = 10.0 m starting from rest. horizontal distance d = 10.0 m starting from rest. a horizontal distance d 10.0m starting from rest. horizontal distance d = 10.0 m starting from rest. moved a horizontal distance d 10.0 m starting fron rest.Explanation / Answer
a)
Work done by gravitation force on the block
Wg =0 (Since no work is done in vertical direction)
b)
Work done by normal force on the block
WN=0 (Since no work is done in vertical direction)
c)
Work done by frictional force
Wf=-umgd =-0.3*25*9.81*10 =-735.75 Joules
d)
Work done by
WPull=Fpulld =80*10=800 J
e)
Net work done
Wnet =800-735.75=64.25 J
Wnet=(1/2)mV2-0=64.25
V=sqrt[2*64.25/25]
V=2.267 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.