The answers are already giving just want to see how to get to the answers. 3. A
ID: 2032461 • Letter: T
Question
The answers are already giving just want to see how to get to the answers.
3. A uniform magnetic field B is set up in a solenoid of radius a = 0.40 m. B is directed out of the plane of the paper, and is increasing at a constant rate of +0.5 Tis. A conducting ring with resistance 10.0 ? and radius b = 0.30 m encircles the solenoid, with the center of the ring on the axis of the solenoid. ring ring solenoid A. (20 pts) What is the size of the current induced in the metal ring? Ans. 25.1 mA B. (5 pts) What is the direction of the induced current in the ring? Explain clearly. Ans. clockwise 4. A 040m by 0.15m rectangular loop of wire of resistance, R, is being pulled into a region of uniform magnetic field B that is directed into the plane of the paper. An external force Fext = 0.30 N must be applied to the loop to maintain a constant speed of 8.0 m/s. The current induced in the loop is 0.50 A. Ignore the weight of the loop. 0.15m ext FA XX X-XX x x xXX ?0.40 m A. (10 pts) What is the magnitude of the magnetic field B? Ans. 4.0T B. (10 pts) What is the magnitude of the emf induced in the loop? Ans. 4.8 V C. 2 Ens (5 pts) What is the resistance of the loop? 9.60Explanation / Answer
4.
Magnetic force is given by:
F = i*LxB
F = i*L*B*sin 90 deg = i*L*B
B = F/(i*L)
L = Height of rectangle
B = 0.30/(0.15*0.50) = 4.0 T
Now Emf is given by:
Emf = B*L*v
Emf = 4*0.15*8 = 4.8 V
Now Using ohm's law:
Emf = i*R
R = Emf/i = 4.8/0.5 = 9.6 ohm
Please Upvote. Let me know if you have any doubt.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.