? 1of10 Exercise 27.6 Whalt is the largest possible magnitude of the acceleratio
ID: 2032695 • Letter: #
Question
? 1of10 Exercise 27.6 Whalt is the largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic feld? Constants An electron moves at 2.80- 10 m/s through a region in which there isa magnetic neid of unspedfied drection and magnitude 7 70-10-2 m/s Submit Part B What is the smallest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field? m/s Submit Part C ir the actual acceleration of the electron is of the largest magnitude in part (a), what is the angle between the electron velocity and the magnetic fieldExplanation / Answer
The magnitude of the magnetic force is … F = Q v B sin ? = m a … so that …
… a = Q v B sin ? / m … where … 0 ? sin ? ? 1 … it follows that …
a) …a (max) = Q v B / m
… Q v B = ( 1.6 × 10 ? ¹? C ) ( 2.8 × 10 ? m / s ) ( 7.7 × 10 ? ² T ) = 3.45 × 10 ? ¹?
… a (max) = 3.45 × 10 ? ¹? / 9.11 × 10 ? ³¹ = 3.79 × 10 ¹? m / s ² …
b) a (min) = 0
c) … a = ¼ a (max) = ¼ ( Q v B / m ) = Q v B sin ? / m …-->… sin ? = ¼ …
… ? = sin ? ¹ ( ¼ ) = 14.5° …
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.