3/28/2018 11:59 PM 25/100 3/27/2018 07:05 PM Gradebook Print Calculator Question
ID: 2032706 • Letter: 3
Question
3/28/2018 11:59 PM 25/100 3/27/2018 07:05 PM Gradebook Print Calculator Question 4 of 26 Incorrect Map Sapling Learning macmillan learning A 0.250-kg lump of clay is dropped from a height of 1.45 m onto the floor. It sticks to the floor and does not bounce What is the magnitude of the impulse J imparted to the clay by the floor during the impact? Number J1.33 kg m/s The force exerted by the floor on the clay is plotted as a function of time in the figure to the right. What must have been the maximum force Fx exerted by the floor on the clay? Number F532 5.5 ms Incorrect. Previous Give Up & View Solution # Try Again Next Exit ExplanationExplanation / Answer
Impulse is given by:
J = m*dV
J = m*(Vi - Vf)
Vf = 0, m = 0.25 kg
Using equation
Vi^2 = U^2 + 2*g*H
Vi = sqrt (2*9.81*1.45) = 5.33 m/sec
J = 0.25*5.33 = 1.33 kg-m/sec
Force is given by:
Fmax = J/dt
Fmax = 1.33/(5.5*10^-3)
Fmax = 241.82 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.